Skip to content

13 Surf RoadSeaside Heights, NJ 08751

Built 2019

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 5, 2023

Property Information

Block1056.03
Lot13.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class19
Description2402
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage2,270
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,000
49%
Improvement Value:$432,200
51%
Total Assessment$845,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,391+5.2%
2024$14,630+9.7%
2023$13,332+0.4%
2022$13,273+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,100,000
Sq Ft2,402DeedBook 18836, Page 1158Recorded12/23/2021

Property Sale

Sale
$795,000
Sq Ft2,402DeedBook 17815, Page 518Recorded3/9/2020

Property Sale

Sale
$815,000
Sq Ft2,402DeedBook 17777, Page 774Recorded2/5/2020

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 16438, Page 1569