Skip to content

7 Surf RoadSeaside Heights, NJ 08751

Built 1966

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Sep 19, 2018

Property Information

Block1056.03
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage932
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$467,000
81%
Improvement Value:$107,400
19%
Total Assessment$574,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,460+5.2%
2024$9,943+15.7%
2023$8,595+0.4%
2022$8,557+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

Sq Ft932DeedBook 17258, Page 444Recorded10/3/2018

Property Sale

Sale
$22,250
DeedBook 3623, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1966