Skip to content

3 Surf RoadSeaside Heights, NJ 08751

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 2020

Property Information

Block1056.03
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,196
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$467,000
77%
Improvement Value:$138,500
23%
Total Assessment$605,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,026+5.2%
2024$10,481+14.4%
2023$9,158+0.4%
2022$9,118+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4828, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1965