Skip to content

20 Holiday RoadSeaside Heights, NJ 08751

Built 2006

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Nov 25, 2019

Property Information

Block1056.03
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class18
Description3F1G
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,716
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,000
54%
Improvement Value:$347,900
46%
Total Assessment$760,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,856+5.2%
2024$13,171+12.9%
2023$11,671+0.4%
2022$11,620+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000
Sq Ft1,716DeedBook 17704, Page 1634Recorded12/4/2019

Property Sale

Sale
$652,000
DeedBook 15171, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5083, Page 955