Skip to content

10 Holiday RoadSeaside Heights, NJ 08751

Built 2017

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Apr 26, 2018

Property Information

Block1056.03
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,188
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$467,000
72%
Improvement Value:$181,600
28%
Total Assessment$648,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,811+5.2%
2024$11,227+13.2%
2023$9,915+0.4%
2022$9,871+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 17110, Page 1863Recorded5/10/2018

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 3663, Page 703