Skip to content

2 Holiday RoadSeaside Heights, NJ 08751

Built 1961

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
Jun 11, 2021

Property Information

Block1056.03
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class49
Description2F
Dwellings2
ZoningR40E
Sq Footage2,296
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$575,000
65%
Improvement Value:$305,800
35%
Total Assessment$880,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,039+5.2%
2024$15,247-1.0%
2023$15,398+0.4%
2022$15,331+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$880,000
Sq Ft2,296DeedBook 18550, Page 1887Recorded6/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1961