Skip to content

19 Holiday RoadSeaside Heights, NJ 08751

Built 2003

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
Apr 3, 1997

Property Information

Block1056.04
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,652
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,000
58%
Improvement Value:$299,200
42%
Total Assessment$712,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,969+5.2%
2024$12,328+13.0%
2023$10,914+0.4%
2022$10,866+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 5459, Page 56

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5192, Page 32

Property Sale

Sale
$14,600
DeedBook 3589, Page 604