Skip to content

1 Holiday Road - U1bSeaside Heights, NJ 08751

Built 2014

Last Sale Price
$1,255,000
Last Sale Date
Apr 15, 2022

Property Information

Block1056.04
Lot40.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,872
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$449,000
62%
Improvement Value:$275,100
38%
Total Assessment$724,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,186+5.2%
2024$12,534+10.1%
2023$11,383+0.4%
2022$11,333+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,255,000
Sq Ft1,872DeedBook 19080, Page 1Recorded6/27/2022

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5612, Page 992