Skip to content

30 Colony RoadSeaside Heights, NJ 08751

Built 1981

Last Sale Price
$64,500
Last Sale Date
May 24, 1985

Property Information

Block1056.04
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage952
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,000
80%
Improvement Value:$105,100
20%
Total Assessment$518,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,185+5.4%
2024$8,718+12.1%
2023$7,776+0.5%
2022$7,741+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$64,500
DeedBook 4308, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1981