Skip to content

26 Colony RoadSeaside Heights, NJ 08751

Built 2006

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Feb 28, 1997

Property Information

Block1056.04
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,544
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,000
59%
Improvement Value:$288,400
41%
Total Assessment$701,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,772+5.2%
2024$12,141+14.1%
2023$10,636+0.4%
2022$10,590+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5453, Page 351

Property Sale

Sale
$14,800
DeedBook 3608, Page 84