Skip to content

22 Colony RoadSeaside Heights, NJ 08751

Built 1950

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 8, 2011

Property Information

Block1056.04
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage796
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,000
78%
Improvement Value:$116,500
22%
Total Assessment$529,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,642+5.2%
2024$9,166+12.7%
2023$8,136+0.4%
2022$8,101+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$95,917
DeedBook 13873, Page 1454

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 12155, Page 877

Property Sale

Sale
$113,500
DeedBook 5275, Page 505

Property Sale

Sale
$15,200
DeedBook 3604, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1950