Skip to content

12 Colony RoadSeaside Heights, NJ 08751

Built 2003

Last Sale Price
$272,500
Last Sale Date
Oct 23, 2014

Property Information

Block1056.04
Lot52
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,792
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,000
57%
Improvement Value:$314,800
43%
Total Assessment$727,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,253+5.2%
2024$12,598+11.8%
2023$11,265+0.4%
2022$11,216+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$272,500

From:

To:

Sq Ft1,792DeedBook 15949, Page 479Recorded11/26/2014

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5515, Page 413

Property Sale

Sale
$16,200
DeedBook 3623, Page 479