Skip to content

24 Dune TerraceSeaside Heights, NJ 08751

Built 1979

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 1, 2015

Property Information

Block1056
Lot74.02
QualifierC0124
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class39
Description1F
Dwellings1
ZoningMF16
Sq Footage745
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,000
80%
Improvement Value:$95,100
20%
Total Assessment$475,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,652+5.2%
2024$8,224+39.5%
2023$5,897+0.4%
2022$5,871+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 16128, Page 1837

Property Built

Built

Year Built: 1979