Skip to content

28 Dune TerraceSeaside Heights, NJ 08751

Built 1979

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2025

Property Information

Block1056
Lot74.02
QualifierC0128
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class39
Description2F
Dwellings1
ZoningMF16
Sq Footage1,404
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$380,000
58%
Improvement Value:$275,200
42%
Total Assessment$655,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,931+5.2%
2024$11,342+59.9%
2023$7,092+0.4%
2022$7,061+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 10439, Page 1043

Property Built

Built

Year Built: 1979