Skip to content

30 Dune TerraceSeaside Heights, NJ 08751

Built 1979

Last Sale Price
$889,900
Last Sale Date
Feb 9, 2022

Property Information

Block1056
Lot74.02
QualifierC0130
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class39
Description2F
Dwellings1
ZoningMF16
Sq Footage1,481
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,000
57%
Improvement Value:$286,700
43%
Total Assessment$666,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,141+5.2%
2024$11,541+60.5%
2023$7,192+0.4%
2022$7,160+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$889,900
Sq Ft1,481DeedBook 18909, Page 917Recorded2/15/2022

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5685, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1979