Skip to content

214 Norma PlaceToms River, NJ 08755

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2024

Property Information

Block105
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description3361
Dwellings1
ZoningR800
Sq Footage3,361
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,600
30%
Improvement Value:$574,900
70%
Total Assessment$818,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,913+5.3%
2024$14,168+8.4%
2023$13,070+0.4%
2022$13,012+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft3,361DeedBook 17327, Page 920Recorded12/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

DeedBook 16800, Page 175Recorded7/14/2017