Skip to content

320 Sunset Drive NorthSeaside Heights, NJ 08751

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 2001

Property Information

Block1062
Lot29.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class18
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,920
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
52%
Improvement Value:$321,500
48%
Total Assessment$671,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,228+5.2%
2024$11,624+7.5%
2023$10,817+0.4%
2022$10,769+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930