Skip to content

303 Sunset Drive NorthSeaside Heights, NJ 08751

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2023

Property Information

Block1064
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage632
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
37%
Improvement Value:$207,600
63%
Total Assessment$329,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,002+5.2%
2024$5,705+44.8%
2023$3,940+0.4%
2022$3,923+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$20,700

From:

To:

Sq Ft632DeedBook 16240, Page 1571Recorded11/13/2015

Property Sale

SaleMulti
$31,000
DeedBook 3843, Page 708

Property Built

Built

Year Built: 1928