Skip to content

207 Sunset Drive NorthSeaside Heights, NJ 08751

Built 1980

Last Sale Price
$749,000
Last Sale Date
Sep 6, 2023

Property Information

Block1067
Lot22.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,740
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
28%
Improvement Value:$322,300
72%
Total Assessment$450,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,200+5.2%
2024$7,795+12.9%
2023$6,904+0.4%
2022$6,873+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$749,000
Sq Ft1,740DeedBook 19497, Page 861Recorded9/28/2023

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,740DeedBook 16928, Page 648Recorded11/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1980