Skip to content

316 Route 37 EastSeaside Heights, NJ 08751

Built 1948

Owner
---
Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Aug 22, 2025

Property Information

Block1068
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,630
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,000
35%
Improvement Value:$257,000
65%
Total Assessment$395,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,193+5.2%
2024$6,837+0.0%
2023$6,836+0.4%
2022$6,806+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,630DeedBook 20123, Page 743Recorded9/5/2025

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,630DeedBook 19095, Page 1458Recorded7/12/2022

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 4251, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1948