Skip to content

308 Route 37 EastSeaside Heights, NJ 08751

Built 2018

Last Sale Price
$697,600
Last Sale Date
Jun 21, 2022

Property Information

Block1068
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page113

Building Details

Building Class47
Description1CB1G
Dwellings2
ZoningR40B
Sq Footage3,392
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
20%
Improvement Value:$545,200
80%
Total Assessment$683,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,441+5.2%
2024$11,826-4.7%
2023$12,407+0.4%
2022$12,353+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$697,600
Sq Ft3,392DeedBook 19082, Page 388Recorded6/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$52,500

From:

To:

Sq Ft995DeedBook 16166, Page 692Recorded8/19/2015

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 5536, Page 630

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook NaN, Page NaN