Skip to content

3425 Maritime DriveToms River, NJ 08753

Built 2015

Last Sale Price
$597,000
Last Sale Date
Mar 16, 2021

Property Information

Block1076.01
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class19
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,813
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
41%
Improvement Value:$362,100
59%
Total Assessment$617,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,237+5.2%
2024$10,682+3.8%
2023$10,291+0.4%
2022$10,245+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$597,000
Sq Ft1,813DeedBook 18378, Page 934Recorded3/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$462,500
DeedBook 14147, Page 1723

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 13224, Page 1956

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 5630, Page 843