Skip to content

3429 Maritime DriveToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jul 31, 2019

Property Information

Block1076.01
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,442
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
41%
Improvement Value:$367,300
59%
Total Assessment$622,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,332+5.2%
2024$10,772-0.3%
2023$10,807+4.1%
2022$10,383+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft2,442DeedBook 17575, Page 1121Recorded8/19/2019

Property Built

Built

Year Built: 1955