Skip to content

3431 Maritime DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 2018

Property Information

Block1076.01
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,330
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
66%
Improvement Value:$131,600
34%
Total Assessment$386,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,040+5.2%
2024$6,692-5.6%
2023$7,089+0.4%
2022$7,058+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962