Skip to content

3435 Maritime DriveToms River, NJ 08753

Built 2016

Last Sale Price
$367,500
Last Sale Date
May 21, 2010

Property Information

Block1076.01
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,575
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
42%
Improvement Value:$357,600
58%
Total Assessment$612,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,155+5.2%
2024$10,604+10.3%
2023$9,612+0.4%
2022$9,569+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$367,500
DeedBook 14603, Page 320

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5306, Page 616