Skip to content

3445 Maritime DriveToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Date
Aug 9, 1979

Property Information

Block1076.01
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,294
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
41%
Improvement Value:$365,400
59%
Total Assessment$620,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,297+5.2%
2024$10,739+20.7%
2023$8,898+0.4%
2022$8,859+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3848, Page 388