Skip to content

3420 Jefferson AvenueToms River, NJ 08753

Built 1954

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Oct 2, 2009

Property Information

Block1076.02
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,247
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
59%
Improvement Value:$200,300
41%
Total Assessment$485,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,837+5.2%
2024$8,401-6.6%
2023$8,993+0.4%
2022$8,953+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 14432, Page 450

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 4845, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1954