Skip to content

3458 Jefferson AvenueToms River, NJ 08753

Built 1949

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2025

Property Information

Block1076.03
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,040
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$270,000
59%
Improvement Value:$187,800
41%
Total Assessment$457,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,337+5.2%
2024$7,925+15.0%
2023$6,889+0.4%
2022$6,859+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 4974, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1949