Skip to content

3413 Jefferson AvenueToms River, NJ 08753

Built 1999

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Jul 9, 2009

Property Information

Block1076.04
Lot7.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage960
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
50%
Improvement Value:$259,300
50%
Total Assessment$519,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,456+5.2%
2024$8,989+28.9%
2023$6,974+0.4%
2022$6,943+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$389,000
DeedBook 14367, Page 1673

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 10718, Page 1174

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 5398, Page 113