Skip to content

513 Buoy PlaceToms River, NJ 08753

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 13, 2006

Property Information

Block1076.06
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class20
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,352
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,000
42%
Improvement Value:$682,500
58%
Total Assessment$1,172,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,351+5.2%
2024$20,296+8.4%
2023$18,720+0.4%
2022$18,638+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5439, Page 458

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4607, Page 551