Skip to content

3430 Adams AvenueToms River, NJ 08753

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Sep 24, 2008

Property Information

Block1076.07
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class10
Description40 SLIPS
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
33%
Improvement Value:$400,000
67%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,926+5.2%
2024$10,386-30.9%
2023$15,030+0.4%
2022$14,964+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$700,000
DeedBook 14128, Page 961

Property Built

Built

Year Built: 2000