Skip to content

3404 Adams AvenueToms River, NJ 08753

Built 1952

Last Sale Price
$137,413
Last Sale Date
Sep 18, 2008

Property Information

Block1076.07
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage870
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
62%
Improvement Value:$154,200
38%
Total Assessment$409,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,452+5.2%
2024$7,083+4.3%
2023$6,789+0.4%
2022$6,759+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$137,413

From:

To:

DeedBook 15829, Page 47Recorded6/18/2014

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5767, Page 991

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5020, Page 136

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4678, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1952