Skip to content

3410 Maritime DriveToms River, NJ 08753

Built 2017

Last Sale Price
$457,500
Last Sale Date
Jun 1, 2007

Property Information

Block1076.08
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9301

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,130
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
37%
Improvement Value:$426,800
63%
Total Assessment$681,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,416+5.2%
2024$11,802+4.7%
2023$11,273+0.4%
2022$11,223+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

SaleMulti
$457,500
DeedBook 13688, Page 492

Property Sale

SaleMulti
$460,000
DeedBook 12352, Page 1859

Property Sale

SaleMulti
$147,000
DeedBook 5519, Page 478

Property Sale

SaleMulti
$69,000
DeedBook 4014, Page 562