Skip to content

3454 Maritime DriveToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Date
Jun 18, 1985

Property Information

Block1076.08
Lot54
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9301

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,352
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
40%
Improvement Value:$382,500
60%
Total Assessment$637,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,609+5.2%
2024$11,035+6.6%
2023$10,356+0.4%
2022$10,310+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4318, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1967