Skip to content

3460 Maritime DriveToms River, NJ 08753

Built 1957

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Aug 30, 2022

Property Information

Block1076.08
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9301

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage912
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
54%
Improvement Value:$217,200
46%
Total Assessment$472,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,599+10.6%
2024$7,777+13.3%
2023$6,862+0.5%
2022$6,830+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$630,000
Sq Ft912DeedBook 19181, Page 1263Recorded9/29/2022

Property Built

Built

Year Built: 1957