Skip to content

3468 Maritime DriveToms River, NJ 08753

Built 2019

Last Sale Price
$288,500
Last Sale Date
Nov 3, 2015

Property Information

Block1076.08
Lot66
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9301

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage912
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
25%
Improvement Value:$769,700
75%
Total Assessment$1,024,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,660+5.2%
2024$17,738+10.6%
2023$16,040+0.4%
2022$15,969+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$288,500

From:

To:

Sq Ft912DeedBook 16241, Page 1105Recorded11/13/2015

Property Sale

Sale
$517,500
DeedBook 12835, Page 258