Skip to content

3408 Maritime DriveToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Date
Dec 10, 1991

Property Information

Block1076.08
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9301

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,120
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
63%
Improvement Value:$149,100
37%
Total Assessment$404,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,359+5.2%
2024$6,995+1.9%
2023$6,864+0.4%
2022$6,834+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4952, Page 167

Property Sale

SaleMulti
$74,000
DeedBook 4108, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1956