Skip to content

3401 Lisbon AvenueToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2013

Property Information

Block1076.09
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9301

Building Details

Building Class20
Description1.5F
Dwellings2
ZoningR50
Sq Footage1,716
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
44%
Improvement Value:$337,000
56%
Total Assessment$597,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,871+5.2%
2024$10,334+24.6%
2023$8,292+0.4%
2022$8,255+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$183,500
DeedBook 10169, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1958