Skip to content

3411 Lisbon AvenueToms River, NJ 08753

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Sep 5, 2025

Property Information

Block1076.09
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9301

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,579
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$260,000
33%
Improvement Value:$540,000
68%
Total Assessment$800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,568+5.2%
2024$13,848+6.4%
2023$13,018+0.4%
2022$12,961+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$999,999
Sq Ft2,579DeedBook 20155, Page 918Recorded10/6/2025

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,664DeedBook 17490, Page 1119Recorded6/4/2019

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$302,500
DeedBook 11138, Page 1663

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 10238, Page 39

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 4735, Page 143