Skip to content

3420 Lisbon AvenueToms River, NJ 08753

Built 2020

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 27, 2024

Property Information

Block1076.09
Lot42.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9301

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,592
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
30%
Improvement Value:$595,300
70%
Total Assessment$855,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,575+5.2%
2024$14,805+0.0%
2023$14,802+0.4%
2022$14,737+245.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft2,746DeedBook 17998, Page 1590Recorded8/7/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 17015, Page 1325

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 17015, Page 1325