Skip to content

3422 Lisbon AvenueToms River, NJ 08753

Built 2019

Owner
---
Last Sale Price
$1,520,000
Last Sale Date
Feb 6, 2025

Property Information

Block1076.09
Lot42.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9301

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,592
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$260,000
30%
Improvement Value:$606,600
70%
Total Assessment$866,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,781+6.4%
2024$14,835-1.5%
2023$15,065+0.4%
2022$14,999+9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,520,000
Sq Ft2,592DeedBook 19930, Page 550Recorded2/18/2025

Property Sale

Sale
$805,000
Sq Ft2,718DeedBook 17582, Page 1514Recorded8/26/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 17015, Page 1267