Skip to content

3424 Lisbon AvenueToms River, NJ 08753

Built 1957

Owner
---
Last Sale Price
$105,858
Last Sale Date
May 28, 2025

Property Information

Block1076.09
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9301

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage720
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$260,000
64%
Improvement Value:$145,600
36%
Total Assessment$405,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,386+5.2%
2024$7,021+4.9%
2023$6,693+0.4%
2022$6,664+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$105,858
Sq Ft720DeedBook 20031, Page 733Recorded6/4/2025

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 15572, Page 651Recorded7/2/2013

Property Built

Built

Year Built: 1957