Skip to content

3404 Thistle AvenueToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$13,000
Last Sale Date
Feb 27, 2002

Property Information

Block1076.10
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9301

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage960
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
62%
Improvement Value:$162,200
38%
Total Assessment$422,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,688+5.2%
2024$7,308+2.6%
2023$7,124+0.4%
2022$7,093+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$13,000
DeedBook 10748, Page 1675

Property Built

Built

Year Built: 1956