Skip to content

3428 Thistle AvenueToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 2, 2001

Property Information

Block1076.10
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9301

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,226
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
55%
Improvement Value:$212,600
45%
Total Assessment$472,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,606+5.2%
2024$8,181+8.7%
2023$7,523+0.4%
2022$7,489+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$138,500
DeedBook 5248, Page 543

Property Built

Built

Year Built: 1972

Property Sale

SaleMulti
$27,300
DeedBook NaN, Page NaN