Skip to content

3403 Thistle AvenueToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Oct 23, 2020

Property Information

Block1076.10
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9301

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage864
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
63%
Improvement Value:$153,100
37%
Total Assessment$413,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,523+5.2%
2024$7,151+4.1%
2023$6,871+0.4%
2022$6,841+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft864DeedBook 18241, Page 838Recorded1/4/2021

Property Sale

Sale
$53,500

From:

To:

Sq Ft864DeedBook 16947, Page 1464Recorded11/24/2017

Property Sale

SaleMulti
$318,000
DeedBook 14506, Page 1908

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 10820, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1956