Skip to content

3431 Thistle AvenueToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block1076.10
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9301

Building Details

Building Class17
Description1CB1G
Dwellings2
ZoningR50
Sq Footage2,960
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
43%
Improvement Value:$405,500
57%
Total Assessment$705,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,847+5.2%
2024$12,212+5.5%
2023$11,581+0.4%
2022$11,530+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$555,000
Sq Ft2,960DeedBook 18239, Page 282Recorded12/31/2020

Property Sale

SaleMulti
$590,000
DeedBook 12081, Page 1385

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 5710, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1959