Skip to content

3435 Thistle AvenueToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 19, 2009

Property Information

Block1076.10
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9301

Building Details

Building Class17
Description1.5CB1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage886
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
50%
Improvement Value:$252,800
50%
Total Assessment$502,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,156+17.0%
2024$7,828+7.4%
2023$7,287+0.4%
2022$7,255+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965