Skip to content

3439 Thistle AvenueToms River, NJ 08754

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 20, 2021

Property Information

Block1076.10
Lot65
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9301

Building Details

Building Class17
Description1B1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,552
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
53%
Improvement Value:$232,300
47%
Total Assessment$492,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,965+5.2%
2024$8,522+6.6%
2023$7,993+1.9%
2022$7,844+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974