Skip to content

3415 Bergen AvenueToms River, NJ 08753

Built 1951

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Sep 9, 2015

Property Information

Block1076.11
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9301

Building Details

Building Class19
Description2CB
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,980
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
37%
Improvement Value:$425,100
63%
Total Assessment$680,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,385+7.8%
2024$11,485+22.0%
2023$9,411+5.2%
2022$8,943+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$499,000

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 16195, Page 898Recorded9/22/2015

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 16030, Page 4Recorded3/16/2015

Property Built

Built

Year Built: 1951