Skip to content

3433 Bergen AvenueToms River, NJ 08753

Built 1957

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jun 4, 2003

Property Information

Block1076.11
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9301

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,136
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
42%
Improvement Value:$347,800
58%
Total Assessment$602,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,977+5.2%
2024$10,434+12.3%
2023$9,289+1.0%
2022$9,193+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$405,000
DeedBook 11496, Page 1516

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 3959, Page 639

Property Built

Built

Year Built: 1957